top of page

Klinické štúdie potvrdzujúce účinnosť GastroCare

Aktualizováno: 10. 4. 2022

Spoločnosť NutriScience vyvinula doplnok GastroCare na liečenie miernych až stredne ťažkých žalúdočných vredov. GastroCare sa na jednej strane používa ako kyslý pufer. Na druhej strane Glutamín a Lecitín podporujú hojenie a regeneráciu žalúdočnej sliznice. NutriScience používa Pektín a Lecitín ako rozpustnú vlákninu na ochranu sliznice. Tieto ďalšie štúdie na Veterinárnej klinike Munich Parsdorf od Dr. Susanne Blessing hodnotila GastroCare ako jediné doplnkové krmivo na liečbu žalúdočných vredov u koní.

Priebeh štúdia GastroCare

V štúdii boli kone majiteľov, ktorí mali podozrenie na žalúdočné vredy, zaznamenané na klinickej a gastroskopickej vyšetrenej vzorke. Ak gastroskopia preukázala ulceračný index 2 alebo vyšší, kone boli zaradené do štúdie za predpokladu, že 28 dní pred začiatkom štúdie nebol podaný žiadny liek na vredy. Všetky kone, ktoré sa vyšetrovali, boli vo vlastníctve rekreačných jazdcov a okrem kŕmenia GastroCare sa v ich každodennej strave nevykonávali žiadne zmeny. V štúdii kone nedostali žiadne ďalšie lieky proti žalúdočným vredom.


Deň 0: Vyšetrenie a endoskopia nasledovaná 30 dňami liečby GastroCare

30. deň: Vyšetrenie a endoskopia


Endoskopické postupy

8 až 12 hodín pred endoskopickým vyšetrením neboli kone kŕmené 2 až 4 hodiny pred Endoskopiou. Kone boli intravenózne upokojené pomocou Rompunu. Pred zavedením video-gastroendoskopu do žalúdka cez nosné dierky sa často použila nosová brzda. Žalúdok sa systematicky prehľadával. Každý kôň bol veterinárom ohodnotený na stupnici 0 až 5. Ten istý veterinár tiež vykonal endoskopiu v 30. deň.

Pre každého koňa bol na začiatku prvého a druhého endoskopického vyšetrenia vyplnený hodnotiaci hárok a do dátového hárku bolo písomne ​​zaznamenané krátke zhrnutie klinických zmien. Tieto štúdia skúmali, či by sa pri pravidelnom 30-dňovom pridávaní GastroCare dali zistiť zmeny závažnosti patologickej zmeny žalúdočnej sliznice.


Ako funguje GastroCare?

Gastro Care antacidá (kyselina pufer) liečia žalúdočné vredy a neutralizujú nadbytočnú žalúdočnú kyselinu a chránia žalúdočnú sliznicu.


Existuje tiež podozrenie (Lambrecht, 1993), že niektoré antacídá stimulujú miestnu produkciu prostaglandínov, chránia žalúdočnú sliznicu tým, že podporujú tok krvi do tejto oblasti. Antiacidá napodobňujú účinky slín a tým tlmia žalúdočnú kyselinu. To pomáha chrániť hornú časť žalúdka, ktorá nemá ochrannú vrstvu.


Každé podanie GastroCare poskytuje ochranu za 6 hodín. Komplex pektín - lecitín -vláknina v GastroCare pomáha predchádzať škodlivým účinkom spätného toku žlčovej kyseliny stabilizáciou sliznice a zvýšením tlmivej kapacity obsahu žalúdka. Podľa výživovej vedy lecitín zase tvorí silne hydrofóbnu vrstvu, a tým posilňuje ochrannú vrstvu buniek sliznice membrány odolných voči kyselinám. Rozpustný komplex lecitín-pektín-vláknina v GastroCare absorbuje časť prebytočnej kyseliny a udržuje ďalšiu kyselinu mimo žalúdočnej steny.


Nakoniec, glutamín v GastroCare poskytuje nevyhnutný zdroj energie pre rýchlejšiu regeneráciu žalúdočnej sliznice. Glutamín je aminokyselina a hlavný zdroj energie pre enterocyty (bunky, ktoré lemujú vnútro tenkého čreva).


Štúdia skúmali účinnosť kombinácie kyslých blokátorov, glutamínu a rozpustnej vlákniny (obsiahnutej v potravinovom doplnku GastroCare ) pri liečbe miernych až stredne závažných žalúdočných vredov u koní. Doplnok výživy GastroCare bol podávaný počas 30 dní všetkým koňom, u ktorých boli endoskopickým vyšetrením zistené žalúdočné vredy rôzneho stupňa závažnosti. Potom podstúpili ďalšiu endoskopiu. Výsledky ukázali, že 85 % koní vykazovalo významné zlepšenie ulcerácie po 30 dňoch so znížením alebo zmiznutím uvedených symptómov.

Tieto štúdie potvrdili pôvodné zistenia z roku 2005, v ktorej dospeli k záveru, že doplnky GastroCare pre žalúdočné vredy sú veľmi užitočné pri profylaxii a liečbe koní.


Prečo GastroCare od NutriScience?

Doplnkové krmivo sa môže vďaka svojmu zloženiu bezpečne podávať až do dňa súťaže.

V porovnaní so štandardnou liečbou žalúdočných vredov u žriebät a koní s veľkými vredmi je okrem iného omeprazol, farmaceutický produkt, ktorý inhibuje tvorbu kyseliny v žalúdku, aj keď sú kone aktívne trénované. Cena za tieto a podobné látky je veľmi vysoká.


Vysoká cena znamená, že sa liek často používa len vo veľmi silných prípadoch a liečba sa zvyčajne zastaví príliš skoro. To sa môže ukázať ako obmedzujúci faktor pre jeho použitie, ako aj skutočnosť, že nemôže zabrániť opakovaniu recidívy. Toto pozorovanie je bohužiaľ veľmi časté pri vredoch. Používanie týchto alebo podobných látok tiež podlieha prísnym požiadavkám na väčšinu súťaží. Praktickejší prístup k dlhodobej profylaxii a liečbe je použitie kombinovaného produktu, ktorý znižuje kyslosť žalúdka (zvýšením pH), lokálne podporuje hojenie vredov a zvyšuje denný príjem vlákniny.


Zdá sa, že mnohé štúdie o športových a rekreačných koňoch potvrdzujú údaje uvádzané v mnohých publikáciách o počte koní trpiacich žalúdočnými vredmi. Viac ako 90 % športových koní trpí žalúdočnými vredmi. V skutočnosti by však počet nemal byť taký vysoký, pretože kone so symptómami už boli do týchto štúdií obvykle zahrnuté. Štúdie však jasne ukazujú, že toto je stále väčší problém. Takmer u 50 % zo 700 mladých koní pozorovaných v štúdiách, boli zistené žalúdočné vredy alebo patologické zmeny v žalúdočnej sliznici. Príčinou je predčasné podávanie takzvaných žriebäcích štartérov (koncentrovaných koncentrátov zameraných na podporu rastu žriebät) a/alebo špeciálneho, často predávkovaného, ​​granulovaného minerálneho a energetického krmiva. Na tvorbu žalúdočných vredov môže vplývať predčasné odstavenie od matky, čo mladým koňom spôsobuje stres. Stres má obrovský vplyv na autonómny


nervový systém, ktorý okrem iného riadi produkciu kyseliny chlorovodíkovej. Napríklad u koní chovaných v stáde, najmä v zime, bolo pozorované masívne zvýšenie žalúdočných vredov.


Pri všetkých skúškach však nebolo možné nájsť baktérie, ktoré sú zodpovedné za také žalúdočné problémy, ako u ľudí alebo ošípaných. Baktérie Heliobacter Pylori neboli u koní nikdy zistené. Z tohto dôvodu možno kombináciu stresu a atypického kŕmenia koní považovať predovšetkým za príčinu publikovaných štúdií na niekoľkých tisícoch mladých a dospelých koní. Lieky alebo silné napadnutie červami však môžu tiež spôsobiť žalúdočné vredy. Hovorí sa tiež o steroidných liekoch na zníženie bolesti a zápaloch alebo bylín, ako je diablov pazúr alebo zázvor. Vyvážené vyrovnávanie kyseliny produkovanej v žalúdku koňa je možné iba pri nepretržitom príjme krmiva. Pri nepravidelnej strave, kone neprodukujú dostatočné množstvo slín, ktoré pomáhajú pri rovnováhe pH v žalúdku.


Bolo pozorované, že akýkoľvek druh koncentrovaného krmiva zvyšuje produkciu Peptidového hormónu-gastrínu. Gastrin stimuluje sekréciu kyseliny chlorovodíkovej. Táto žalúdočná kyselina, pomocou ktorej sa bielkoviny rozkladajú, útočí na steny žalúdka. V ideálnom prípade by to malo byť pokryté ochrannou vrstvou hlienu. Žalúdočná stena je doslova spálená a môžu sa vyskytnúť kráterovité prehĺbenia a diery v žalúdočnej stene. V najhoršom prípade je následkom krvácanie do žalúdka, ktoré môže tiež viesť k smrteľnému prelomeniu žalúdka.


Poruchy stravovania, hnačka, fekálna voda, chudnutie, škrípanie zubami, slinenie, zívanie alebo časté ležanie sú príznaky, ktoré sú časte príznaky u koní so žalúdočnými vredmi. Symptómy nie sú vždy všade rovnaké. Najbezpečnejšou metódou na diagnostiku žalúdočných vredov je Gastroskopia pomocou Endoskopu. Spravidla sa to vykonáva na klinike a stojí medzi 200 a 350 eurami.


GastroCare ako roztok na liečbu žalúdočných vredov

Praktickým prístupom k dlhodobej profylaxii a liečbe žalúdočných mukozálnych zápalov a žalúdočných vredov je použitie kombinovaného produktu, ktorý znižuje kyslosť žalúdka (zvýšením hodnoty pH), lokálne podporuje hojenie vredov a zvyšuje denný príjem vlákniny.217 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page