top of page

Arthri Aid a Osteoartritída


Osteoartritída- „namazať“ kĺby, chrániť chrupavku!


Starostlivosť o kĺby: Zdravý kĺb je vybavený veľmi elastickou vrstvou chrupavky. Funguje to ako tlmič nárazov a jemne absorbuje všetky otrasy. Extrémne klzký povrch zaisťuje hladkú pohyblivosť kĺbu. Ak je táto elastická vrstva opotrebovaná alebo poškodená, dochádza k treniu, ktoré z dlhodobého hľadiska vedie k nehybnosti a bolesti.

Cielené výživové doplnky môžu, ako ukazujú vedecké štúdie, podporovať rozvoj chrupavky. Glukozamín tu zohráva osobitnú úlohu, pretože jeho vysoká schopnosť viazať vodu môže posilniť elasticitu a funkciu chrupavky ako tlmiča nárazov.

Najčastejšie príznaky sú ranná stuhnutosť, citlivosť na počasie, citlivosť na chlad, obmedzený pohyb so zodpovedajúcou stratou funkcie, nestabilita kĺbov a krepitus („praskanie“), keď sa kĺb aktívne pohybuje.

Všetky príznaky sa progresívne zhoršujú, najmä pretrvávajúca bolesť, ktorá sa objaví skôr alebo neskôr, povedie pacienta k diagnostickému objasneniu. Toto sa deje klinicky pomocou zobrazovacích techník. Základné vyšetrenie zahŕňa natívne röntgenové lúče v dvoch rovinách a röntgenové lúče v záťaži s cieľom odhaliť nesprávne postavenia. Sonografia rozpoznáva kĺbový výtok alebo synoviálne cysty (Bakerove cysty).ArthriAid je vhodný aj ako preventívna ochrana v nasledujúcich prípadoch:

  • Pre extrémne zaťaženie kĺbov v dôsledku tvrdého tréningu, počas pretekov alebo kvôli tréningu na tvrdom povrchu.

  • Pre staršie kone, ktoré utrpeli degradáciu chrupavky v dôsledku prirodzeného opotrebenia kĺbov.

  • S obmedzenou funkciou kĺbov v dôsledku zranení, ktoré sa vyskytli skôr.

  • Po operáciách končatín.


Liečba je symptomaticko-konzervatívna, vo veľmi výrazných prípadoch je nutný chirurgický zákrok.


Čo je Osteoartritída ?


Osteoartritída je primárne nezápalové ochorenie kĺbov multifaktoriálneho pôvodu s biochemickým a biomechanickým pozadím. Je to spôsobené genetickými, vývojovými, metabolickými, traumatickými a niekedy zjavne neznámymi faktormi. Okrem prerušeného mechanického systému s bolesťou napínania kapsuly môže zvýšenie tlaku v kĺbe alebo intraosseózne alebo prerušený mechanický systém viesť k vyvolaniu bolesti. Kvôli nedostatku receptorov bolesti v častiach kĺbov prenášajúcich silu, intenzita bolesti zriedka koreluje s rádiologickými nálezmi. Môžu byť tiež uvoľnené rôzne zápalové mediátory, ktoré uvoľňujú bolesť. Postihnuté sú všetky kĺbové tkanivá a štruktúry, ako sú synoviálna membrána, kĺbová kapsula, periartikulárne štruktúry (šľachy, väzy, bursa), periartikulárne svaly.


Glukozamín sulfát (GS)


Niektoré randomizované klinické štúdie ukázali, že glukozamín sulfát (GS) ako liek modifikujúci symptómy je na rovnakej úrovni ako NSAID a má vynikajúcu dlhodobú účinnosť. Existujú tiež dôkazy o oneskorenom zlyhaní chrupavky. Ďalej bolo možné pomocou glukosamín sulfátu preukázať rádiologicky merateľné zníženie zúženia kolenného kĺbu (2 štúdie). O mechanizme účinku je málo známe. V klinických štúdiách sú náznaky protizápalových účinkov.


GS, stabilizovaný draselnou soľou, je jedinou bežnou glukózou, u ktorej bola klinicky dokázaná účinnosť pri osteoartritíde.


Prečo je potrebný Glukozamín sulfát ?


GS sa musí doplniť zo syntetickej výroby, pretože zvýšený príjem potravou je pochybný; GS je pozoruhodný v niektorých morských plodoch (mušle, krevety, homáre, kraby). Liečba osteoartrózy pomocou glukozamín sulfátu, bola v dlhodobých štúdiách až do troch rokov dobre tolerovaná. Vedľajšie účinky ovplyvňujú tráviaci trakt a sú úplne navratné (denná dávka 500 mg) s miernou expresiou alebo po prerušení liečby. Ľudia/ zvieratá s vredmi žalúdka a ľudia užívajúci diuretiká môžu byť postihnutí častejšie.

Ako preventívne opatrenie by sa však malo uviesť, že diabetickým pacientom sa odporúča, aby pri liečbe GS mali presné kontroly hladiny cukru v krvi. Na jednej strane indikácie v klinických štúdiách na zvieratách nemohli byť potvrdené u ľudí, na druhej strane, v trojročnej štúdii v skupine s verumom existovala tendencia znižovať hladiny cukru v krvi. Veľmi zriedkavo sa pozoruje alergická reakcia.

Možné ďalšie klinické aplikácie GS by mohli byť: Profylaxia oxalátového kameňa v močovom trakte a zlepšenie hojenia rán (GS je súčasťou glykozaminoglykánov).

U artroticko-degeneratívnych zmenených chrupaviek je pozorovaný pokles obsahu chondroitín sulfátu, ktorý je spôsobený a udržiavaný enzýmami lyzozýmu. Výsledkom je strata schopnosti viazať vodu, degenerácia chrupavky pokračuje a funkcia kĺbov je vážne narušená. Uvádza sa, že podávanie chondroitín sulfátu obnovuje metabolickú rovnováhu kĺbovej chrupavky.

Kvôli lepšej znášanlivosti a nižším vedľajším účinkom v porovnaní s NSAID (Nesteroidné protizápalové lieky) je chondroitín sulfát sľubným polysacharidom pri liečbe osteoartritídy. Potenciál úspory vzhľadom na spotrebu NSAID a analgetík možno považovať za istý. Chondroitín sulfát je schválený na indikáciu artrózy kĺbu. Polyartróza v skorých štádiách sa všeobecne považuje za možnú indikáciu.


Na základe výsledkov štúdie sa odporúčajú dva liečebné cykly ročne (každý 2-3 mesiace). Pokiaľ ide o možné nežiaduce účinky, to isté platí pre to, čo bolo povedané o glukózamín sulfáte: tolerancia je veľmi dobrá; gastrointestinálne ťažkosti a veľmi málo alergických reakcií sa vyskytujú iba zriedka.


Nielen u koní s osteoartrózou, ale aj so sťažnosťami na šliach a väzoch sa dosiahli lepšie výsledky, keď sa Glukozamín a Chondrotín sulfát podávali spoločne. V ideálnom prípade by mali byť kone so živou hmotnosťou približne 600 kg vybavené úvodnou dávkou približne 10 gramov a približne 5 grammi udržiavacou dávkou približne 5 gramov glukozamínu. "Vedci" argumentujú o správnom množstve chondroitín sulfátu pre kone. Denné množstvo u veľkého koňa by spravidla malo byť 1 až 2 gramy - zdá sa, že ak sa doplní MSM, je to viac ako dostatočné.

Arthri Aid slúži ako dlhodobá ochrana a na prevenciu - poskytuje 5 g glukozamínu / odmerná lyžička (= 10 g).
Kyselina hyalurónová je v tele rozšírená, napríklad v kĺboch ​​sa nachádza vo všetkých štruktúrach. Je produkovaný synoviálnymi bunkami bazálnej membrány a pôsobí ako semipermeabilná membrána, ktorá reguluje metabolickú rovnováhu chrupavky a synoviálnej tekutiny. Synoviálna tekutina, krvné sérum s nízkym obsahom bielkovín, preberá transport metabolitov, a preto je zodpovedná za výživu chrupavky a metabolizmus chrupavky. Jeho obsah hyalurónovej kyseliny, jej viskoelastické vlastnosti a schopnosť absorbovať vodu jej dodávajú lubrikačné vlastnosti, ktoré idú ruka v ruke s ochranou pred tlakom a nárazom.

Kyselina hyalurónová je vláknitý polysacharid vyrobený z N-acetyl-ß-D-glukozamínu a kyseliny ß-D-glukurónovej. Receptor hyaluronanu špecificky viaže kyselinu hyalurónovú na proteíny na bunkovom povrchu. Transmembránový proteín CD44 slúži ako väzobné miesto pre kyselinu hyalurónovú. Sodná soľ kyseliny hyalurónovej sa nazýva hyaluronan. Jedna molekula sa skladá z 12 500 disacharidových jednotiek (molekulová hmotnosť 5 106). 1 g hyaluronanu viaže 3 litre vody; vytvorí sa saturačná rovnováha.

Pohyby kĺbov (ohýbanie a napínanie) predstavujú systém metabolickej pumpy, pri zaťažení sa synoviálna tekutina vtlačí do chrupavky. Živiny, najmä glukóza, sa transportujú cez medzibunkovú chrupavkovú matricu do chondrocytov. Po uvoľnení kĺbu sa synoviálna tekutina dostane späť do škáry kĺbu. V priebehu procesu ochorenia osteoartritídy sa synoviálna tekutina kvantitatívne aj kvalitatívne mení. Synoviálna membrána je zväčšená a vytvára mierne viskóznu synoviálnu tekutinu, ktorá výrazne znižuje jej funkciu maziva. To spôsobuje zmenu chrupavky: zapáli sa a stráca svoju pružnosť. Chrupavka eroduje pomaly a môže dokonca úplne zmiznúť;

Viskózna suplementácia je intraartikulárne podávanie kyseliny hyalurónovej s cieľom obnovenia reologických vlastností synoviálnej tekutiny. V strednodobom horizonte to tiež znižuje bolesť a zlepšuje pohyblivosť a biomechanické funkcie kĺbu.

Prípravky kyseliny hyalurónovej na liečbu osteoartritídy v súčasnosti existujú v rôznych zloženiach, hlavný rozdiel spočíva v molekulovej hmotnosti. Na základe klinických štúdií je možné praktické použitie prípravkov kyseliny hyalurónovej v súčasnosti zhrnúť takto (Bröll a Kotz 2001): Intraartikulárne podávanie kyseliny hyalurónovej merané stupnicou bolesti a funkčným zlepšením kĺbu vedie k významnému zlepšeniu u všetkých pacientov v porovnaní na placebo a dosiahli porovnateľné hodnoty ako nesteroidné protizápalové lieky. Indikácia osteoporózy je preto podporovaná na medzinárodnej úrovni (EULAR 2).

102 views0 comments

Comentários


bottom of page