top of page

Arthri Aid a Osteoartritída


Osteoartritída- „namazať“ kĺby, chrániť chrupavku!


Starostlivosť o kĺby: Zdravý kĺb je vybavený veľmi elastickou vrstvou chrupavky. Funguje to ako tlmič nárazov a jemne absorbuje všetky otrasy. Extrémne klzký povrch zaisťuje hladkú pohyblivosť kĺbu. Ak je táto elastická vrstva opotrebovaná alebo poškodená, dochádza k treniu, ktoré z dlhodobého hľadiska vedie k nehybnosti a bolesti.

Cielené výživové doplnky môžu, ako ukazujú vedecké štúdie, podporovať rozvoj chrupavky. Glukozamín tu zohráva osobitnú úlohu, pretože jeho vysoká schopnosť viazať vodu môže posilniť elasticitu a funkciu chrupavky ako tlmiča nárazov.

Najčastejšie príznaky sú ranná stuhnutosť, citlivosť na počasie, citlivosť na chlad, obmedzený pohyb so zodpovedajúcou stratou funkcie, nestabilita kĺbov a krepitus („praskanie“), keď sa kĺb aktívne pohybuje.

Všetky príznaky sa progresívne zhoršujú, najmä pretrvávajúca bolesť, ktorá sa objaví skôr alebo neskôr, povedie pacienta k diagnostickému objasneniu. Toto sa deje klinicky pomocou zobrazovacích techník. Základné vyšetrenie zahŕňa natívne röntgenové lúče v dvoch rovinách a röntgenové lúče v záťaži s cieľom odhaliť nesprávne postavenia. Sonografia rozpoznáva kĺbový výtok alebo synoviálne cysty (Bakerove cysty).