top of page

Výživa pre kĺby - prečo ju potrebujeme?


Naša energia, stabilita a schopnosť pohybovať sa závisí od zdravia našich kĺbov. Je preto dôležité udržiavať ich v čo najlepšom stave a to si vyžaduje „správnu výživu“. Správna výživa kĺbov môže pomôcť pri:

  • obnovení väzov

  • regenerácii chrupavky

  • zlepšení mobility

  • dodávaní látok do kĺbov, ktoré sú prirodzene súčasťou ich zloženia


Každý vie, že pravidelné športovanie vytvára tlak na kĺby, čo vedie k ich opotrebovaniu. Na to aby vaše kĺby fungovali ako majú, je potrebné zabezpečiť im výživu v podobe zlúčenín ako sú MSM (metylsulfonylmetán - organická síra), chondroitín sulfát a glukosamín sulfát, kolagén, kyselina hyaulurónová alebo vitamín C.


8 dôležitých účinných látok pre zdravé kĺby


MSM (metylsulfonylmetán - organická síra)

MSM je bohatý na organickú síru, ktorá hrá dôležitú úlohu pri výrobe kolagénu a glukosamínu. Obe sú životne dôležité pre zdravé kosti a kĺby, a pri produkcii imunoglobulínov, ktoré pomáhajú vášmu imunitnému systému.

Dostupné dôkazy ukazujú, že MSM má účinok na zníženie bolesti kĺbov a opuchov, ako aj na celkovú funkčnú pohodu u ľudí s osteoartrózou.

MSM je dobre tolerovaný pri krátkodobej liečbe, dokonca aj pri vysokých dávkach.


Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je látka prirodzene nachádzajúca sa v ľudskom tele. Kyselina hyalurónová sa klasifikuje ako polysacharid (druh uhľohydrátov) a vyskytuje sa vo vysokých koncentráciách v koži, kĺboch a oku, kde poskytuje lubrikáciu a podporuje hydratáciu tkanív.

Jedným z najbežnejších spôsobov použitia kyseliny hyalurónovej je pomoc pri bolesti kĺbov a liečba osteoartritídy.

Väčšina doplnkov s obsahom kyseliny hyalurónovej sa predáva vo forme tabliet či kapsúl, hoci existujú aj ochutené a neochutené kvapalné formy kyseliny. Niektoré liečivá artritídy, ktoré sú voľne predajné, budú tiež obsahovať kombináciu kyseliny hyalurónovej, glukosamínu a chondroitín sulfátu. Na lekársky predpis si môžete dať kyselinu hyalurónovú pichať priamo do kolena.

Neexistujú univerzálne pokyny pre správne perorálne(ústne) užívanie kyseliny hyalurónovej. Niektorí výrobcovia odporúčajú dennú dávku 200 mg, zatiaľ čo iní schvaľujú až 1 000 mg za deň.

Napriek tvrdeniam o opaku neexistuje dôkaz, že vyššie dávky prinášajú lepšie výsledky. Väčšina klinických štúdií obmedzila denný príjem kyseliny hyalurónovej na nie viac ako 240 mg.


Kolagén

Najčastejšie sa vyskytujúcim proteínom vo vašom tele je kolagén. Kolagén hrá dôležitú úlohu pri poskytovaní podpory a pružnosti spojivovým tkanivám, ako sú chrupavka, kosti, šľachy a väzivo.

Chrupavka je pevný gumový materiál, ktorý pokrýva koniec kostí v kĺboch. V priebehu času sa chrupavka opotrebuje v dôsledku starnutia a opakovaného pohybu. Výsledkom je, že sa šľachy a väzy napínajú a kosti sa o seba trú, čím spôsobujú bolesť. Kolagén podporuje rast a opravy chrupavkového tkaniva, rovnako ako zmierňuje zápaly a bolesti kĺbov.

Kolagén typu II sa vyskytuje predovšetkým v kĺboch, ktoré sú oblasťami tela náchylnejšie na opotrebovanie.

Pokiaľ hľadáte doplnok na kĺby, hľadajte taký, ktorý obsahuje kolagén ako kľúčovú aktívnu zložku na podporu flexibility a mobility kĺbov. To je obzvlášť výhodné, ak máte nepríjemné pocity a bolesť kĺbov, ste športovým nadšencom alebo trpíte artritídou.


Glukosamín sulfát a chondroitín sulfát

Glukosamín je aminocukor, ktorý je dôležitý pre tvorbu chrupavky obklopujúcej kĺby. Chondroitín je gélotvorný polysacharid, ktorý je tiež dôležitý pre stavbu chrupavky, ktorá umožňuje veľkú časť jeho rezistenčných vlastností.

Glukosamín je známy tým, že sa podieľa na stimulácii syntézy proteoglykánu a na znižovaní aktivity enzýmov, ktoré štiepia chrupavkovú výstelku v častiach kostí v kĺboch, ktoré sa o seba trú.

Chondroitín sulfát je účinný pri zmierňovaní príznakov osteoartritídy. Jedna štúdia zistila, že pacienti s osteoartrózou rúk mali znížené príznaky, keď užívali 800 mg denne, a iná zistila, že 1200 mg denne znížilo osteoartritickú bolesť.

Štúdiami sa dokázalo, že glukosamín sulfát a chondroitín sulfát spolu majú priaznivý účinok na bunky v kĺboch.


Vitamín C

Vitamín C zabezpečuje optimálne fungovanie imunitného systému a skracuje dobu zotavenia medzi cvičeniami.

Vitamín C je pre športovcov dôležitý, pretože ako antioxidant pomáha zvrátiť niektoré oxidačné škody, ktoré sa môžu vyskytnúť pri cvičení. Toto oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi môže narušiť schopnosť buniek normálne fungovať.

Vitamín C sa tiež podieľa na syntéze ľudského kolagénu, ktorý priamo podporuje proces regenerácie kĺbov, najmä kĺbovej chrupavky. Kyselina askorbová teda tiež ovplyvňuje flexibilitu kĺbov, čo je v kontexte potenciálneho zranenia veľmi dôležité. Podľa dostupných poznatkov v prípade zápalu kĺbu množstvo vitamínu C klesne dokonca až o 70%, preto je potrebné jeho nedostatok doplniť. Okrem toho je nevyhnutný v procese tvorby a vylučovania oseínu, ktorý tvorí podstatu ústrojnej časti kosti.


Boswellia Serrata

Boswellia pomáha pri liečbe osteoartróze:

Mnoho štúdií skúmajúcich účinok boswellie na OA zistilo, že je účinná pri liečbe bolesti a zápalu pri OA. Jedna štúdia z roku 2003 zistila, že všetkých 30 ľudí s bolesťou kolena pro OA, ktorí dostali boswelliu, hlásilo pokles bolesti kolena. Hlásili tiež zvýšenie flexie kolena a to, ako ďaleko mohli kráčať.

Novšie štúdie podporujú ďalšie používanie boswellie pre OA. Ďalšia štúdia, ktorú financovala spoločnosť na výrobu boswellie, zistila, že zvýšenie dávky obohateného extraktu z boswellie viedlo k zvýšeniu fyzických schopností. Bolesť kolena pri OA sa po 90 dňoch s produktom boswellia znížila v porovnaní s nižšou dávkou a placebom. Pomohlo tiež znížiť hladiny enzýmu degradujúceho chrupavku.

Boswellia pomáha pri liečbe reumatoidnej artritídy

Štúdie o užitočnosti boswellie pri liečbe RA preukázali zmiešané výsledky. Staršia štúdia zistila, že boswellia pomáha znižovať opuch kĺbov pri RA. Niektoré výskumy naznačujú, že boswellia môže interferovať s autoimunitným procesom, čo z nej robí účinnú terapiu RA. Ďalší výskum podporuje účinné protizápalové a imunitne vyvážené vlastnosti.


Kurkuma

Tomuto koreňu sa pripisuje veľa zaujímavých účinkov. Ako ale pôsobí kurkuma na kĺby?

Primárne by ste mali vedieť, že kurkuma dokáže:

  • Zmierniť zápaly

  • Zbaviť telo nežiaducich látok (ako sú napríklad voľné radikály)

  • Zlepšiť fungovanie mozgu

  • Znížiť riziko srdcových chorôb

  • Ochrániť vaše kognitívne funkcie

  • Priaznivo ovplyvňovať pacientov s depresiou

Z toho na prvý pohľad vyplýva, že kurkuma dokáže pri dlhodobom užívaní výrazne zlepšovať ako vaši vitalitu, tak psychické zdravie. Ako z toho ale môže ťažiť pohybový aparát?

Vzhľadom k tomu, že kurkuma potláča infekcie a má vplyv aj na odstraňovanie škodlivín, môže pozitívne ovplyvniť stavy spôsobené reumatoidnou artritídou, pre ktorú sú typické zápaly v kĺboch. Je teda možné povedať, že kurkuma proti bolesti kĺbov v nejakom zmysle funguje.

V Arthri Lipo Fit v lipozomálnej forme je 6 x vstrebateľnejší, ako bežná forma. Vstrebáva sa z tenkého čreva ( až 95%) okamžite po jeho požití a uvoľňuje a uvoľňuje sa ihneď do krvného riečišťia. Jeho rozpustná látka vstupuje priamo do buniek.

20 views0 comments

コメント


bottom of page